Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jednym z podstawowych problemów energetycznych, które są do rozwiązania u nas, jest zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania. W dalszym ciągu jest przecież bardzo dużo budynków, jakie będą pod tym kątem wymagać sporej poprawy. Nieszczelne, stare okna czy kiepska izolacja ścian i stropów sprawiają, że do ogrzania wnętrza może być potrzebne kilka razy więcej energii, niż w przypadku budynków mających określony standard. W skali całego kraju będzie się to przekładało to na ogromne ilości ton spalonego węgla, na czym ogromnie cierpi nasze środowisko.

Dlatego też jedną z metod na to, aby poradzić sobie jakoś z tym problemem, stało się wdrożenie energetycznych certyfikatów. Tego typu Świadectwa energetyczne to nic innego jak dokumenty które określają ogólne zapotrzebowanie na energię dla danego obiektu w paru różnych obszarach. Po pierwsze dotyczy to ogrzewania i chłodzenia w lecie.

Ale też i oświetlenia, wentylacji czy podgrzewania cieplej wody. Wszystko to jest weryfikowane, a później wpisane do dokumentu, i będzie dobrym punktem wyjścia do ewentualnych modyfikacji i przeróbek. Przy wykonywaniu obliczeń bierze się między innymi pod uwagę rzeczy takie jak rodzaj materiałów z których wykonano stropy i ściany czy parametry techniczne okien. Przez to wszystko dany budynek zostaje dokładnie sprawdzony, przez co po pierwsze wiadomo jak dużo kosztować będzie jego eksploatacja, a po drugie jakiego rodzaju modyfikacje mogłyby być potrzebne.

Wersja pierwsza przepisów w tym zakresie wprowadziła to obowiązkowe dla wszystkich obiektów, jakie zostały postawione po roku 2009, oraz rzecz jasna nowo projektowanych. Zmiany z początku 2023 roku pozmieniały to, że Świadectwo energetyczne wymagane są też dla starszych budynków, lecz jedynie w przypadku gdy ktoś je zamierza je wynająć albo sprzedać. Niedopilnowanie tego obowiązku okazać się może dość kosztowne, z tego też powodu nie warto zapomnieć o tym. Za niewyrobienie świadectwa właściciel może się bowiem narazić na karę finansową, jaka w skrajnym przypadku może wynieść nawet do pięciu tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Leave a Comment