Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Dzisiaj w zasadzie każdy, kto będzie odpowiednio zdrowy, może poznawać świat pod wodą. Wystarczy jedynie zrobić niezbędne uprawnienia, żeby móc pływać wśród bałtyckich wraków czy też podziwiać piękne rafy koralowe. Lecz nurkowanie nie byłoby możliwe gdyby nie odpowiedni sprzęt, warto zatem zaznajomić się z tym, co scuba będzie potrzebował. Takiego sprzętu jak się okazuje trochę jest, a całość przed zejściem do wody będzie ważyło nawet kilkadziesiąt kilogramów. Sprężone powietrze, jakim nurek oddycha w wodzie znajduje się w stalowej lub aluminiowej butli, pod ciśnieniem rzędu 200 atmosfer.

Zależnie od głębokości wystarczy ono nawet na godzinę nurkowania. Lecz oddychanie wprost z posiadanej butli nie byłoby możliwe, z takich też powodów podłącza się do niej oddechowy automat. Ma on charakterystyczny kształt puszki z wystającym ustnikiem, który należy włożyć do ust. W praktyce automaty są dwa w zestawie, jeden z nich jest rezerwowy na wypadek, kiedy sprzęt partnera zawiódł. Butlę wraz z automatem przypina się do jacketu albo skrzydła, elementy te posiadają w sobie worki wypornościowe, przez które można regulować pływalność pod wodą.

W związku z tym że scubowanie odbywa się często w w wodach o niższej temperaturze, to konieczne będzie zagwarantowanie należytej izolacji termicznej. Służą do tego rozmaite odmiany skafandrów nurkowych, umożliwiających przebywanie w głębinach przez długi okres czasu. Drogie lecz jednocześnie bardzo wygodne są kombinezony suche, a na cieplejsze wody można też użyć pianek o różnej grubości.

Dużą wadą pianek będzie to, że woda wlewa się do środka, co dla niejednej osoby jest bardzo nieprzyjemnym doznaniem. Ale ich cena jest kilka razy mniejsza niż suchego skafandra, z tego też powodu to one właśnie dostępne są najczęściej do wypożyczania. Jeżeli ktoś planuje na dłużej się związać z nurkowaniem, to zastanowić się też powinien nad zakupem swojego sprzętu. Szczególnie dotyczy to skafandrów, butów, rękawiczek i kapturów, w przypadku jakich dużą rolę odgrywają też względy higieniczne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Leave a Comment