Przedsiębiorczość to nie tylko prowadzenie biznesu, ale także strategiczne planowanie finansowe. Przedsiębiorcy skupiają się na operacyjnych aspektach prowadzenia firmy, ale przede wszystkim na zbieraniu funduszy na jej prowadzenie. Oprócz zarabianiu na usługach i produktach oferowanych przez firmę właściciele część pieniędzy mogą zainwestować. Różne rodzaje kont inwestycyjnych stanowią istotne narzędzia dla przedsiębiorców, które pozwalają na zarządzanie finansami, finansowanie działalności oraz osiąganie długoterminowych celów.
1. Konta osobiste i przedsiębiorcze
Jeżeli przedsiębiorca dopiero zaczyna działalność, bardzo często łączy konto osobiste z kontem przedsiębiorstwa. Jeżeli ktoś prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, nie wymaga się od niego posiadania osobnego „firmowego” konta. Przedsiębiorcy mogą budować kapitał startowy, a jednocześnie przeznaczać część na swoje utrzymanie. To idealny sposób na gromadzenie środków na rozpoczęcie działalności lub nowy projekt.
2. Indywidualne konto emerytalne (IKE)
Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) i podobne Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) są to dwa typy konta ukierunkowane typowo na oszczędzanie na emeryturę przy jednoczesnym skorzystaniu z ulg podatkowych. Istnieją różne rodzaje IKE oraz IKZE, które oferują różne korzyści podatkowe i elastyczność w planowaniu przyszłości.
3. Inwestycyjne konta na cele biznesowe
Przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych rodzajów kont inwestycyjnych, aby finansować rozwój swojej firmy. Celem takich kont jest uzyskanie dodatkowego źródła finansowania. Przykładem takiego konta jest rachunek maklerski, który umożliwia inwestowanie w akcje i obligacje lub konta funduszu inwestycyjnego, które umożliwiają dostęp do różnorodnych aktywów.
4. Konto mikro
Jeżeli poczatkujący przedsiębiorca decyduje się założyć konto inwestycyjne dedykowane dla firmy, może zdecydować się na konto mikro. Są to niewielkie konta inwestycyjne, które pozwalają na handel mniejszymi pozycjami, minimalizując ryzyko strat na początku. Najczęściej konto takie oferuje tylko podstawowe, mniej skomplikowane instrumenty inwestycyjne.
5. Konto Crowdfundingowe
Jest to całkowicie inny typ konta. Crowfunding to popularna metoda uzyskania kapitału poprzez finansowanie społeczne. W dzisiejszym środowisku cyfrowym startupy pierwsze większe finansowanie uzyskują właśnie dzięki swojej społeczności. Uczestnicy w zamian za wpłaty uzyskują często drobne benefity z oferty firmy. Może to być produkowany produkt w atrakcyjnej cenie lub tak prozaiczne jak wspomnienie na mediach społecznościowych.
6. Konto emerytalne pracowników
Przedsiębiorcy mogą zaoferować swoim pracownikom konta emerytalne jako dodatkowy środek motywacyjny. Poza obligatoryjnym zabezpieczeniem pracowników niektóre firmy oferują dodatkowe konta emerytalne. Takie podejście zwiększa zaangażowanie oraz lojalność pracowników.
7. Konto inwestycyjne dla VIP
Dla firm z większym kapitałem w ofercie znajdują się konta VIP. Zaawansowani przedsiębiorcy mogą uzyskać dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi, analiz i doradców inwestycyjnych, pomagając osiągać bardziej złożone cele finansowe. Konta te najczęściej przy większym ryzyku oferują większe zyski.
8. Konta inwestycyjne dla rozwoju osobistego przedsiębiorców
Inwestowanie w rozwój osobisty przedsiębiorcy jest kluczowe dla zwiększenia umiejętności i kompetencji. Celem tych kont jest rozwój własny, pracowników lub firmy. Prowadząc takie konta wybiera się najczęściej instrumenty z krótszym horyzontem zwrotu. Konta inwestycyjne mogą być wykorzystane do inwestowania w edukację, szkolenia i rozwój umiejętności.
Bardzo często przedsiębiorcy posiadają kilka kont w trakcie prowadzenia działalności. W zależności od etapu, w jakim firma się znajduje, wykorzystują inne konta. Praktyką jest dzielenie budżetu inwestycyjnego na kila różnych kont, co pozwoli dywersyfikować ryzyko oraz optymalizować koszty.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.