Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Dieta bezglutenowa tak czy nie?

Celiakia powoduje poważne zaburzenia wchłaniania składników odżywczych może powodować cierpiących osteoporozę, utratę wagi, zmęczenie, wysypki skórne i inne specyficzne problemy. Diatryba rozgorzała również w USA: Dieta bezglutenowa tak czy nie? Moda czy konieczność?

Problem czy szansa?

Faktem jest, według badania, że zaburzenia trawienne rozprzestrzeniają się jak dziki ogień i w coraz bardziej gorączkowym środowisku krajów zachodnich znajdujemy niezdiagnozowanych celiaków nadal spożywających pokarmy zawierające gluten (nawet bezglutenowe suplementy diety) obok osób, które nie cierpią na celiakię, ale zdecydowały się wyeliminować ze swojej diety chleb, makaron i wszystkie zboża inne niż przemysłowe zawierające gluten. Zobacz więcej na stronie https://bezglutenowamama.pl/gdzie-kupic-brownie-bez-glutenu/

Specjalista przyjrzał się danym z próbek krwi pobranych od Amerykanów w 1950 roku i porównał je z obecnymi próbkami i stwierdził, że celiakia rośnie. Badania szacują, że około 1% dorosłych mieszkańców USA jest dotkniętych celiakią (celiac sprue), co jest liczbą czterokrotnie wyższą niż 50 lat temu! Szacuje się, że w USA jest co najmniej 1,8 mln Amerykanów dotkniętych celiakią, ale co najmniej 1,4 mln nie wie o swoim schorzeniu.

Czy dieta bezglutenowa to konieczność czy fanaberia?

Z drugiej strony jest około 1,6 mln osób (sportowców, wyczynowców, ale także modelek, aktorów, aktorek), które choć niezdiagnozowane, stosują ścisłą dietę bezglutenową.

Naukowcy sugerują, że rosnąca liczba celiaków jest związana z faktem, że ludzie spożywają coraz więcej pokarmów, takich jak makarony, chleb, herbatniki i wypieki, w których wykorzystuje się rodzaje pszenicy o wyższej zawartości glutenu niż w minionych dekadach. Gluten pomaga pieczonemu ciastu rosnąć i nadaje mu strukturę i teksturę.

Oprócz tych dowodów, zdaniem specjalistów, problem może być spowodowany modyfikacjami genetycznymi w pszenicy. W latach 50. ubiegłego wieku naukowcy zaczęli krzyżować pszenicę, aby uzyskać silniejsze, krótsze rośliny o lepszym wzroście. Dzięki pracy prof. Normana (laureata Pokojowej Nagrody Nobla) stała się ona podstawą rewolucji rolniczej, która spowodowała gwałtowny wzrost plonów pszenicy na całym świecie.

Warto wiedzieć, że gluten zawarty w pszenicy może w jakiś sposób stać się jeszcze bardziej problematyczny dla wielu ludzi, powiedział specjalita, a to mogło przyczynić się do bardziej żywej formy zaburzenia żołądkowo-jelitowego znanego jako „wrażliwość na gluten”.

Dieta bezglutenowa a nadwrażliwość na gluten

Wrażliwość na gluten powoduje wzdęcia i inne objawy celiakii i wydaje się, że pomaga unikanie glutenu, ale w rzeczywistości nie ma celiakii. Celiakię diagnozuje się za pomocą badań krwi, badań genetycznych lub biopsji jelita cienkiego. Faktem pozostaje jednak, że nadwrażliwość na gluten charakteryzuje się wieloma niespecyficznymi dolegliwościami, które znacząco pogarszają jakość życia, a w przypadku sportowców pogarszają wydolność, ze względu na prawdopodobne zmniejszenie glikogenu mięśniowego i spożycia soli.

Według szacunków dotyczących rozpowszechnienia celiakii, przeprowadzonych przez wyuczonego badacza z University of Maryland, 6 proc. dorosłych mieszkańców USA cierpi na wrażliwość na gluten i to staje się poważnym problemem.

W tym roku, według firmy badającej rynek w tym zakresie, Amerykanie wydadzą na nie szacunkowo 7 mld USD. Ponad połowa konsumentów, którzy kupują te produkty, nie ma wyraźnej reakcji na gluten. Kupują żywność bezglutenową, bo kojarzy im się z dietą, albo dlatego, że wydaje im się, że czują się lepiej, albo dlatego, że uważają, że są wrażliwi na gluten.

Niezależnie od przyczyny, marketing żywności bezglutenowej eksplodował. Celiacy, ci zdiagnozowani, cieszą się z tego faktu, bo jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć produkty spożywcze i restauracje, placówki i producentów, którzy zwracali uwagę na to zjawisko.

Koszty produktów bezglutenowych

Biorąc pod uwagę rozpowszechnienie celiakii i nietolerancji glutenu, sklepy i producenci z czasem dostosowali się do potrzeb ludności i zaczęli rozszerzać produkcję takiej żywności. Problem, który wciąż dotyczy tych produktów, dotyczy ceny, która często jest wciąż zbyt wysoka w porównaniu z produktami zawierającymi gluten.

Przyczyna znacznej różnicy w cenie produktów z glutenem i bez leży w ich przygotowaniu. Dania i potrawy bezglutenowe wymagają innego etapu przygotowania: kuchnie muszą być starannie zaprojektowane i oddzielone od miejsca, w którym przygotowywane są produkty pszenne, orkiszowe, żytnie i jęczmienne zawierające gluten.

Innym powodem różnicy w cenie jest fakt, że niektóre produkty bezglutenowe zawierają niecodzienne mąki i składniki stosowane w celu zmaksymalizowania konsystencji produktów końcowych.

Dieta i ostrzeżenia

Wybór produktów spożywczych, które należy spożywać w diecie bezglutenowej, wymaga większej uwagi niż w przypadku normalnego planu żywieniowego. Przed zakupem produktu należy dokładnie przeczytać znajdującą się na nim etykietę. Istnieją specjalne instytucje, które zapewniają o braku glutenu w produktach opatrzonych odpowiednią etykietą. Programy certyfikacji gwarantują integralność i bezpieczeństwo żywności dla konsumentów. Są to ważne informacje i warto się z nimi dokładnie zapoznać. Zdrowie jest ważne, pamiętajmy o tym.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz