Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Wizja zmian klimatycznych i kurczące się zasoby energetycznych surowców zmuszają do zmian w wielu obszarach życia. Najistotniejsze są plany związane z dziedzinami, jakie pochłaniają największe zasoby energii. Taki sektor to na przykład budownictwo i związane z nim użytkowanie mieszkań i domów. To, z jakich materiałów jest zbudowany dany obiekt, ma duży wpływ na zużywaną energię potrzebną do jego ogrzewania lub chłodzenia, lecz również do oświetlenia i wentylowania pomieszczeń.

Jest także oczywiste, że większe wnętrza znacznie więcej jej potrzebują. Jeśli dodać do tego oszczędności na materiałach i termoizolacji, bardzo łatwo wpaść w pułapkę nieekonomicznej inwestycji. W kolejnych latach użytkownicy płacą wtedy rachunki znacznie większe niż płaciliby, gdyby zadbano o parametry budynku.

O zapotrzebowaniu na energię potrzebną do utrzymania odpowiedniej temperatury we wnętrzu będzie mówić jego energetyczna klasa. Ten parametr znajduje się w świadectwie energetycznym. Certyfikat to dokument obowiązkowy dla wszystkich budynków oddawanych do użytku po 2009 roku. W 2023 roku rozszerzono ten zakres o wszystkie starsze nieruchomości przeznaczone do sprzedaży albo wynajmu. Tym samym wielu właścicieli zadbać musi o to, żeby takie świadectwo uzyskać. Kupujący albo najemca powinni otrzymać je przy podpisywaniu umowy. Co istotne, jest to obowiązkowe, więc nie da się odmówić wydania tego dokumentu. Za jego brak grożą surowe kary.

Tymczasem po wpisaniu w internecie hasła Świadectwo energetyczne Szczecin można zobaczyć, że koszt zrobienia certyfikatu to zaledwie kilkaset złotych. Osoby znajdujące się na liście certyfikowanych audytorów przekażą, jakie dokumenty dotyczące budynku należy przygotować. Sam proces przygotowania świadectwa będzie trwał co najwyżej parę dni. Za to certyfikat ważny będzie aż dziesięć lat. A zatem, nawet jeśli obecnie takie świadectwo nie jest konieczne, warto zadbać o jego uzyskanie. Przecież w ciągu kolejnych dziesięciu lat sytuacja może ulec zmianie i zapadnie decyzja o sprzedaży nieruchomości.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Leave a Comment