Zaćma jest schorzeniem oczu, które spotyka wiele milionów ludzi na całym świecie, prowadząc do stopniowego pogorszenia widzenia. Choroba ta polega na zmętnieniu soczewki, co skutkuje zaburzeniem ostrości wzroku i może prowadzić do całkowitej ślepoty, jeśli nie zacznie się jej odpowiednio leczyć. Aktualnie operacja zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych, który pozwala przywrócić pacjentowi wyraźne widzenie. Ten zabieg wykonywany jest przez specjalistę, jakim jest okulista, w warunkach ambulatoryjnych i trwa zazwyczaj około 15-30 minut. Przed przystąpieniem do takiego zabiegu wykonuje się dokładne badanie oka takiego pacjenta, aby ustalić parametry soczewki, która zostanie następnie wszczepiona.
W dniu planowanego zabiegu oko zostaje znieczulone odpowiednimi kroplami, co eliminuje konieczność stosowania całkowitej narkozy czy zastrzyków. Następnie wykonuje się niewielkie nacięcie w rogówce, przez jakie się wprowadza specjalną sondę ultradźwiękową. Przy pomocy tej właśnie sondy rozbija się zmętniałą soczewkę na drobne fragmenty, które są następnie odsysane. W miejsce usuniętej soczewki lekarz wprowadza elastyczną soczewkę wewnątrzgałkową, która ustawia się samoczynnie, zajmując odpowiednią pozycję. Nacięcie w oku jest tak małe, że przeważnie nie będzie ono wymagać założenia szwów i goi się samoistnie.
Po zabiegu na oko nałożony zostaje specjalny opatrunek, który każdy pacjent powinien nosić przez kilka godzin. W dużej części przypadków już na następny dzień po operacji pacjent wrócić może do codziennej aktywności, chociaż powrót do pełni zdrowia potrwać może nawet kilka tygodni. Przez ten czas należy używać kropli do oczu, aby zapobiec infekcjom i wspomóc samo gojenie. Nowoczesne operacyjne techniki sprawiają, że zabieg jest naprawdę skuteczny i bezpieczny, a ryzyko ewentualnych powikłań jest faktycznie nieduże. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych soczewek, spora liczba pacjentów po operacji zaćmy nie tylko odzyskuje dobre widzenie, ale niejednokrotnie zrezygnować może z zakładania okularów do prowadzenia samochodu czy czytania.
+Tekst Sponsorowany+
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.